Kappsegling

10_3307828_n

Välkommen till vår kappseglingssektion.

Från 2010 är OBK åter anslutna till Svenska Seglarförbundet SSF. Det innebär att vi kan ställa upp i lokala och nationella tävlingar för OBK som inte var möjligt tidigare. En utmaning som vi hoppas flera kommer anta. Bland de som satsar hårdast är Tobias Gustavsson och Max Freiman som tävlar i RS500-klassen. Lycka till även i år grabbar.

På OBK har vi börjat utöka våra egna seglingsaktiviteter med ett antal kappseglingar under försommaren och sommaren. Det avslutande evenemanget är vårt klubbmästerskap Kräftköret under augusti månad som arrangeras på vår klubbholme Björnö. Vi arbetar mot att kunna erbjuda trevliga kappseglingsarrangemang och håll ögonen öppna för kommande regattor.

team Draken web liten

OBK Cup oavgjord

I onsdags seglades den sista deltävlingen i OBK cup med endast fyra båtar på startlinjen. Mikael J vann med Laser, Team Flax var två, Team Draken trea och Team Skorpan fyra. Detta resultat gjorde att slutresultatet blev exakt lika mellan Skorpan och Flax. Dommarjuryn ska ha ett extrainkallat möte för att fastställa totalsegraren, då det i dagsläget inte finns statuter för vad som händer vid lika antal poäng. Tillsvidare gäller att TeamFlax/Skorpan delar på förstaplatsen. GRATTIS !!

img_4647

1

Team Skorpan 1+2+2+4 (9p)

1

Team Flax 3+1+3+2 (9p) 

3

Team Draken 2+3+5+3 (13p)

4

Team Hultman 6+6+1+5 (18p)

5

Team Carioca 5+6+4+5 (20p)

6

Team Hall 4+4+9+5 (22p)

6

Micke J 6+5+10+1 (22p)

8

Black Lady 6+6+6+5 (23p)

9

Henrik E 6+6+7+5 (24p)

10

Bo Lindgren 6+6+8+5 (25p)

Kappsegling fakta

I OBK finns några olika kappseglingar som vi arrangerar varje år.

 

OBK Cup är en lys tävling som körs på utlysta onsdagskvällar under året och som riktar sig till klubbens egna medlemmar.

 

Kräftköret är en kappsegling som alltid går 2:a veckan i augusti med start och mål på Björnö. Denna tävling är en öppen tävling med tävlande från andra klubbar.

 

Lystabell

srs.jpg